Հետաքրքիր փաստեր Պտտվող Անիվի մասին
Զվարճանքների այգիները գործում են կախարդանքի պես, մտնում ես այգի և հանկարծ հայտնվում մեկ այլ՝ հրաշքների աշխարհում:
Ուրախ մեծահասակներ, ժպտացող երեխաներ, ամենուր տարածվում են պոպկորնի և քաղցրավենիքի բույրեր, շատ փուչիկներ և խաղալիքներ, ամենուր ատրակցիոններ, մի՞թե սա հրաշքաների աշխարհ չէ։
Երևանում դուք կարող եք գտնել այդ կախարդական վայրը, որը ձեր օրը տոն կդարձնի։ Եթե ​​առաջին անգամ եք այստեղ և փնտրում եք ընտանեկան ժամանցի վայր, ապա անպայման այցելեք Երևան Պարկ: Այս զվարճանքի այգին Երևանի լավագույն ժամանցի վայրերից է, այն հիանալի է ընտանիքի և ընկերների հետ ժամանակ անցկացնելու համար։  Այստեղ գոնե  մեկ օրով կմոռանաք ձեր բոլոր հոգսերի մասին և երեխաների պես կզվարճանաք:
Այգում շատ զբաղմունքներ կան թե՛ երեխաների, թե՛ ծնողների համար։ Այգին հագեցած է նորագույն ատրակցիոններով։ Մեր օրերում տեխնոլոգիաների զարգացման հետ դա զարմանալի չէ, սակայն զարմանալի է այն, որ Պտտվող անիվ ատրակցիոնը, արագընթաց քոսթերներին հավասար ամենապահանջված և սիրված ատրակցիոնների շարքում է։ Պտտվող անիվ կամ Երևան անիվը հետաքրքիր, միևնույն ժամանակ պարզ կառուցվածք ունեցող ատրակցիոն է, որը կառուցված է մարդատար խցիկներից ՝ կախված անիվի արտաքին եզրից:
Յուրաքանչյուր երկրում Պտտվող անիվը տարբեր անվանումներ ունի, օրինակ՝ Մեծ Բրիտանիայում այն ​​հաճախ անվանում են Մեծ անիվ:
Թեև Ջորջ Վաշինգտոն Գեյլ Ֆերիս կրտսերը 1893 թվականին ստեղծեց առաջին Պտտվող անիվը՝ Ferris Wheel-ը, որպես Չիկագոյի Համաշխարհային ցուցահանդեսի ուղենիշ, այս տեսակի անիվների ավելի վաղ օրինակները թվագրվում են հարյուրավոր տարիներ առաջ: Միացյալ Նահանգների պետական ​​տոնավաճառներում ժամանցի ամենատարածված տեսակը Պտտվող անիվ ատրակցիոնն է։
Ձեռքով գործածվող
Յուրաքանչյուր երկիր գնալուց առաջ ուսումնասիրում ենք ուր կարելի է գնալ և ինչ տեսնել, օրինակ Հայաստան գնալուց առաջ համացանցում նպատակահարմար կլինի փնտրել«զվարճանքի կենտրոն Երևանում» կամ «Երևանում այցելելու վայրեր»։ Եթե փնտրենք նույնը Վիեննայում, ապա կտեսնենք Պրատեր զվարճանքների այգին: Ամեն անգամ այգում կարող ես հանդիպել բազմաթիվ զբոսաշրջիկների:
Այժմ քաղաքի խորհրդանիշներից մեկն է դարձել այդ այգու Սատանու անիվը։ Վիեննայում գտնվող հսկա Պտտվող անիվը ստեղծվել է երկու անգլիացի ինժեներներ՝ Ուոլթեր Բասեթի և Հարի Հիչինների կողմից, հետաքրքիր է որ այդ Պտտվող անիվի աշխատանքը կարելի է կառավարել ձեռքով՝ հոսանքազրկման դեպքում:
Ամենաբարձր Պտտվող անիվը
High Roller անունով Պտտվող անիվի դեբյուտը եղավ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքում, 2014թ.-ի մարտին: Այդ ատրակցիոնը այժմ ռեկորդակիր է՝ աշխարհի ամենաբարձր պտտվող անիվի բարձրությունն է ՝ 550 ֆուտ կամ 167,6 մետր:
Քանի՞ ուղևոր կարող է տեղավորվել Պտտվող անիվում
Ջորջ Ֆերիսի կողմից ստեղծված առաջին «Չիկագոյի անիվը» կարող էր տեղավորել 2160 մարդ:
Այնուամենայնիվ, ոչ բոլոր Պտտվողանիվներն են նույնը, կան շատ ավելի փոքր Պտտվող անիվներ, որոնք ունեն 20-ից 40 խցիկ՝ յուրաքանչյուրում 2-4 մարդու համար նախատեսված նստատեղերով:
Զբոսաշրջիկները այցելում են ոչ միայն թանգարաններ, պատկերասրահներ և ռեստորաններ, այլ նաև զվարճանքի վայրեր։ Նախքան նոր երկիր այցելելը յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ փնտրում է հետաքրքիր զբոսաշրջային վայրեր:
Եթե ​​ճանապարհորդում եք Հայաստան, կարող եք գտնել բազմաթիվ հետաքրքիր վայրեր: Բացի հետաքրքիր տեսարժան վայրերից, կարող եք այցելել նաև զվարճանքի վայրեր հատկապես երեխաների հետ ճանապարհորդելու դեպքում։
Դուք հիանալի ժամանակ կանցկացնեք Երևանի Պարկում, և տուն կվերադառնաք բացառապես ջերմ հիշողություններով։

Интересные факты о Колесе Обозрения
Парк аттракционов работает как по волшебству, ты входишь в парк, и внезапно оказываешься в другом мире - в мире волшебства . Счастливые взрослые, смеющиеся дети, везде пахнет попкорном и все едят мороженое. Там много аттракционов и игровых лабиринтов , разве это не Королевство Чудес? В Ереване можно найти такое волшебное место, которое сделает ваш день праздником. Если вы впервые в Ереване и хотите найти аттракционы для детей в Ереване, то вы должны  посетить Ереван Парк. Ереван Парк находится не так далеко от центра, найти его не трудно.
Этот парк аттракционов является лучшим развлечением в Ереване, это отличное место, чтобы провести день с семьей и друзьями и просто на день забыть обо всех своих проблемах и повеселиться как ребенок.
В 21-ом веке с развитием технологий у нас есть много разнообразных аттракционов. Но стоит подчеркнуть , что одним из самых популярных аттракционов все еще остается - Колесо обозрения .
Колесо обозрения - это вид аттракциона,. к ободу которого прикреплены кабинки для пассажиров.
В каждой стране колесо обозрения имеет разные названия, например в Великобритании, его часто называют Большим колесом.
Хотя Джордж Вашингтон Гейл младший создал первое Колесо обозрения  в 1893 году как веха для Всемирной выставки в Чикаго, более ранние примеры этого типа колес появились сотни лет назад. Наиболее распространенный вид аттракционов на государственных ярмарках в США развился в общее слово “колесо обозрения”, которое теперь используется в английском языке для всех типах таких конструкций.
Вы можете управлять колесом вручную
Один из лучших парк аттракционов в мире - это Венский парк развлечений. Там очень весело и красиво, вы можете всегда там найти много туристов.
Гигантское Колесо обозрения в Вене было создано двумя английскими инженерами Уолтером Бассетом и Гарри Хитчинсом. Загадка в том, что они создали это Колесо обозрения, которым можно управлять вручную при случае отказа питания.
Самое высокое Колесо обозрени
В мире есть много таких аттракционов.А которое колесо обозрения  самое высокое?
Колесо обозрения  под названием High Roller дебютировало в Лас-Вегасе, штат Невада, в марте 2014 года. В настоящее время оно удерживает рекорд самого высокого колеса обозрения в мире с высотой 550 футов или 167,6 метров.
Сколько пассажиров может вместить Колесо обозрения?
Мощность Колеса обозрения полностью определяется самим колесом. Например, первое "Чикагское колесо", созданное Джорджем Феррисом, могло вместить 2160 человек.
Однако, не все колеса обозрения одинаковы, и многие меньшие карнавальные колеса имеют от 20 до 40 кабинс местами для 2-4 человек.
Туристы посещают не только музеи, галереи и рестораны, но и парки развлечений. Перед посещением новой страны каждый турист ищет интересные туристические достопримечательности.
Если вы поедете в Армению, если даже это отдых на один день в Армении вы найдете много интересных мест и один из них точно будет Ереван Парк. олее того, если вы с детьми, то вы просто обязаны увидеть парк развлечений.
Колесо обозрения в Ереване, а конкретно в Ереван Парке подарит вам незабываемые впечатления с высоты птичьего полета.